שנה חדשה – איך מאמצים הרגלים חדשים

22.09.15

האם יש משהו שתמיד התכוונת לעשות, רצית לעשות, תכננת לעשות, אבל פשוט לא עשית? מין חלום שעובר מרשימת משימות אחת לשנייה, הבטחה לשנה החדשה שמתגלגלת משנה לשנה? ספר שרצית לכתוב, להתחיל לצייר, לפתוח עסק שאת בטוחה שיהיה מדהים, להתחיל לעשות מדיטציה, יוגה, ספורט, לרדת במשקל, להיות אדם נעים יותר, להפסיק לעשן או לקרוא ספר כל יום לפני השינה?

תמיד מדהים לגלות את הפער בין מי שהיינו רוצים להיות לבין מה שאנחנו במציאות. ומסתבר שאנחנו לא לבד, לכולם יש פער כזה או אחר ותסכול על דברים שאנחנו-פשוט-לא-מספיקות! מה שעומד בינינו ובין החלומות שלנו הוא ההתנהגות שלנו (זה לא לגמרי נכון, יש מצב כלכלי בריאותי אבל בואו נאמר ש אנחנו חופשיות לפעול במסגרת המציאות שנקבעה לנו), אז למה אנחנו לא עושות את מה שאנחנו רוצות לעשות?

דחיינות.  למישהי פה לא קרה שהיא לקחה חמש דקות בפייסבוק לפני שהתחילה משימה, ואז גילתה שחמש הדקות האלו הפכו לשלוש שעות? מישהי פה לא מכירה את ההבטחה להתחיל משהו שהיא מאוד רוצה לעשות.. אבל מחר, ומחר, ועוד פעם – מחר? אנחנו דוחים לא רק משימות מבאסות כמו כתיבת עבודה ללימודים, אלא גם מחשבות על העתיד שלנו, דברים שאנחנו באמת רוצות לעשות. דחיינות היא בעיה רצינית, כי היא גורמת לנו לא לעשות את הדברים שאנחנו באמת רוצות לעשות.

How to adopt new habits - http://www.blogsomewhere.co.il/

למה זה קורה? רובנו נופלות במלכודת כוח הרצון – אנחנו מאמינות שזה רק עניין של כוח רצון ואם כשלנו ולא עשינו, כנראה שפשוט לא רצינו מספיק. בפועל, מחקרים מצאו שדחיינות היא עניין מוחי. התמודדות עם משימה חדשה מפעילה אזורים פרימיטיביים במוח שגורמים לנו לחוש מצוקה באופן לא מודע. כדי להתמודד עם המצוקה, נדלקים במוח אזורים גבוהים, אזורים של היגיון, שאומרים לנו “זה בסדר אם נתחיל מחר, ועכשיו נראה עוד פרק של האישה הטובה”.

אז מה עושים? חקרנו את התחום המרתק הזה של שינוי התנהגותי ומסתבר שיש לא מעט דרכים להתמודד עם דחיינות. ריכזנו את המידע והבאנו לכן את אסטרטגיות השינוי הטובות ביותר והכי חשוב, איך לא, השראה!! פנינו לנשים מעוררות השראה, כאלו שיום יום מגשימות חלומות, רודפות אחר מטרות ולרוב אפילו מצליחות להשיג אותן.

אסטרטגיות שינוי חיים. הדבר החשוב ביותר הוא להתחיל בקטן. שינויים גדולים מאוד יכולים להיות מרתקים ומהנים מאוד, אבל קשה מאוד לגרום להם להדבק. הרעיון הוא להתחיל בקטן, ממוקד ולחזור עליו מספיק פעמים כדי שיהיה אוטומטי. הפרויקט המעניין ביותר בתחום הזה הוא “אתגר 30 יום“, במסגרתו מבצעים למשך חודש אחד משהו מסוים שתמיד חלמנו לעשות (לרכב כל יום על אופניים, לא לאכול סוכר או אפילו לכתוב ספר). מסגרת הזמן המצומצמת מאפשרת לנו לא להירתע מהמשימה והאתגר עושה חשק להתחיל.

  1. – חלומות גדולים, צעדים קטנים – מאוד חשוב “לחלום בגדול”, אך חשוב למצוא איזון בין חלומות אלו ובין פעילויות היום יום שלנו (אלו שלא יוצרות מיד שינוי דרמטי וגדול). כלומר, יש לפרק את המטרות הגדולות לצעדים קטנים שניתן להטמיע ביום יום. לשם כך, עיצבנו לכן דף מיוחד שינחה את עבודת החלומות. ניתן להוריד אותו כאן.
  2. – יצירת שרשרת התנהגות – התכנון צריך להיות בצורה של “אם-אז” שמקשר את הסביבה היומית שלכן עם הפעילויות שאתן רוצות להכניס לשגרה. למשל, במקום לומר אנהל אוכל חיים בריא, יש לומר “כשתגיע שעת הצהריים, אז אוכל ירקות ועדשים”.
  3. – דמיינו את התהליך, לא רק את המטרה – אחרי שהגדרתם מטרה, יש לתכנן את פרי הפרטים והמשאבים – הנדרשים כדי להשיגה, ובעיקר לדמיין. אבל, רוב האנשים מפנטזים מה שיקרה לאחר שישיגו את המטרה (למשל, מדמיינים את עצמם מדברים צרפתית שוטפת), אך אלו שמדמיינים את עצמם בתהליך (למשל, מדמיינים את עצמם לומדים צרפתית ומתרגלים) הם בעלי הסיכוי הגבוה יותר להצליח להגיע למטרה.

רשימת מטרות מעוצבת להורדה – בצבע ובשחור לבן לבחירתכן

השראה – אבל מה שבאמת עוזר להתניע תהליך, הוא לקבל השראה. ביקשנו ממספר נשים נפלאות הצצה להרגלים שהן אימצו לחייהן. הן שיתפו אותנו לא רק בדברים הטובים שבאו בעקבות השינוי, אלא גם את הקשיים שנלוו אליו ואיך הן התמודדו איתן.

איך לאמץ הרגלים חדשים בבלוג אי-שם

אפרת יפה היא הבעלים של הבלוג המצליח קפה ויפה, אוטוריטה בתחום העיצוב והלייףסטייל והבעלים של סטודיו פרסום יצירתי וחדשני. אנחנו זוכרות את קפה ויפה עוד בפורמט הישן שלו, היה בו משהו תמים אבל עקשני, מבלוג פשוט הוא הפך לאימפריה בתחומו, הכל בזכות האמביציה והעשייה של אפרת. ההרגל של אפרת הוא צעידה למשך 45 דקות עד שעה מידי ערב עם בן זוגה. לדבריה, “בהתחלה זה היה קשה להסתגל. להקדיש את הזמן הזה, לעזוב הכל בבית ולצאת. וזה גם משפיע על שעת השינה שמתאחרת כשיש שעה של פעילות להכניס פנימה. אבל… זה משהו שאחרי שעושים אותו מספיק פעמים הוא הופך לחלק בלתי נפרד מהיום שלך, כל כך מתמכרים שזה כמעט מפסיק להיות קשה. בכל זאת יש ימים עייפים במיוחד, שאת לא מבינה איך תגררי את עצמך.

ויש ימים בחורף שזה ממש אבל ממש קשה לצאת… כשגשום ורטוב בחוץ, יוצאת לי כל הרוח מהמפרשים. זוכרת ערב אחד בחורף האחרון שצעדנו במטח זלעפות של ברד שזרזף לתוך מעילי הגשם שלבשנו מעל למעילים ולכובעים שלנו. הלכנו 45 דקות קפואות ורטובות והגשם הכבד לא הפסיק. אני ייללתי וקיטרתי כל הדרך אבל בן זוגי לא וויתר לי .. היום אני גאה להזכר בערב ההוא, למרות שאז זה היה מאד קשה”

למרות הקושי לפנות זמן ביום העמוס, אפרת מתארת כי הם הצליחו להתמיד בצעידות לפחות שלוש-ארבע פעמים בשבוע, למשך ארבע שנים! הם מחכים לשעה הזו, שעת איכות ושקט, מדברים וחולקים את מה שהיה היום, מנקים את הראש ומנערים את הגוף. חוזרים רעננים ונקיים לשנת הלילה. מעבר לפעילות הגופנית, השעה הזו מאפשרת שיחה ותורמת המון לקשר ולזוגיות.

איך לאמץ הרגלים חדשים בבלוג אי-שם

לובה שרגא היא תופעה בפני עצמה, אישה מלאת השראה, שחיה את החיים כפי שהיא מעצבת אותם ועושה את זה עד הסוף וכמובן, הבעלים של בלוג האופנה Fashion tails. מי שעוקבת אחרי ברשתות החברתיות, יודעת שמידי יום מצפה לה הצצה מסקרנת לחייה הנוצצים ומלאי הצבע של לובה. אבל הדבר שמושך אותנו ביותר ללובה הוא יכולת החמלה שלה שבאה לידי ביטוי לא רק באורח חיים טבועני, אלא גם במאמץ להצלת חיות ללא בית. כדי להכיר את לובה, אפשר למצוא אותה בבלוג שגם הוא הפך מפינה אנונימית לאופנה, למרחב יצירתי ומוכר בתחומו.

ההרגל שלובה הכניסה לחייה הוא פגישות תכופות עם חברותיה הטובות, פגישות שהיא פשוט לא מוכנה לוותר עליהן. לובה מספרת ש”גם ככל שהשנים חולפות, הלו”ז הופך לעמוס יותר והמפגשים עם החברות כבר לא יכולים להיות ספונטניים כמו פעם, אני עדיין מוצאת שחשוב למצוא את המקום הפנוי הזה ל-girl time איכותי”. הקשיים בשמירה על הרגל זה מובנים מאליו ונעוצים בסדר העדיפויות שמשתנה עם הזמן. העומס בעבודה, בני זוג וילדים (למי שיש) ולעתים עייפות כללית שדוחקת כל מיני פעילויות כאלה הצידה. מה גם שלא תמיד יש לנו שליטה בלו”ז ובסדר העדיפויות של הצד השני ולכן התיאום הזה הופך להיות עוד יותר מאתגר.

מצד שני, חברה טובה יכולה ממש ליצור איזון ופוקוס בחיים שלנו, לשתף אותנו באופן שבו היא רואה את הדברים ובאמצעותה לאפשר לנו לראות גם את החיים שלנו בצורה אחרת ומעבר לכך – זה פשוט כיף ומבחינתי זה הבילוי האולטימטיבי. הרבה פעמים כשאני רוצה להקדיש זמן לעצמי, אני עושה את זה דווקא באמצעות קביעת מפגש עם חברה”.

איך לאמץ הרגלים חדשים בבלוג אי-שם

אבישג קופלמן היא מעצבת אופנה שהתחילה מעסק קטן למכירת עגילים מעשה ידיה. מדהים לחשוב שככה התחיל העולם המופלא שנקרא מכופתרות, מותג אופנה ולייף סטייל שיוצר אופנה כחול-לבן אמיתית. אבישג, אם לשני בלונדינים מתוקים, מחזיקה ומנהלת במו ידיה את העסק, ומצליחה, בעינינו, ליצור גם תוכן וגם מוצרים ייחודיים במינם.

ההרגל של אבישג, זה שמעניק לה שמחה אמיתית בלב ונותן לה אוויר לנשימה בלוח המזנים הצפוף שלה, הוא טיפוח גינת הירקות בחצר הבית. “התחלתי עם הפרויקט הזה בשלהי חופשת פסח ומאז אני ממש מתמידה. ההתעסקות בגינה היא אומנם דקות ספורות ביום, אבל מקודשת! אני בודקת את מצב העגבניות מידי יום, מי הבשילה? מי קצת מתחילה להזדקן לפני שטעמתי אותה ומי חדשה על השיח”.

אבישג טוענת שאין לה קושי להתמיד בהרגל זה, מכיוון שיש את אפקט הסקרנות, מידי יום אני סקרנית לבדוק ולראות מה שלום הירקות שלי, אני שמחה להשקות אותם ולהוציא עשבים שוטים. היתרונותף לעומת זאת, הם עצומים – “כמי שאורח החיים שלה הוא מהיר ואינטנסיבי, הגינה מאזנת אותי ומלמדת אותי שלפעמים אין מקום לריצות – יש מקום לתהליך טבעי של הבשלה, יש הכרח בסבלנות וציפייה”. אנחנו מזמינות את עצמנו לסלט גינה אצל אבישג

איך לאמץ הרגלים חדשים בבלוג אי-שם

זה קצת מביך, אבל במאיירת גפן רפאלי אנחנו קצת מאוהבות. גפן היא זו שאחראית לחשבון האינסטגרם ההיסטרי Dailydoodlegram שכולם מכירים. גפן היא מאיירת בוגרת בצלאל שיוצרת איורים עדינים, מופלאים שעושים חשק לעזוב הכל, לעבור לגור ליד הים ולהתחיל ללמוד ציור.

את ההרגל של גפן, היא מתארת כ”די בנאלי שהתפתח באופן טבעי, מעט מושחת אולי אבל מבחינתי הכרחי לגמרי (מתאים בעיקר לפרילאנסרים או למשכימי קום מאוד)”. הרעיון הוא לפתוח את הבוקר בעצלנות כמו צרפתיה עם קפה טוב (ומאפה טוב) בבית קפה קבוע ולעבור על כותרות העיתונים.

הקושי בשימור ההרגל של גפן הוא, כמובן, החור בכיס מהבזבזנות שבלשתות כל יום את הקפה מחוץ לבית או לעבודה, וזה לפני שמדברים בכלל על בזבוז הזמן (ועל הקילוגרמים שנערמים להם בנינוחות מכל המאפים). מנגד, מדובר בזמן שהיא לוקחת לעצמה, משהו שאנחנו בדרך כלל שוכחות לעשות. אין לנו ספק שהיום נראה אחרת לגמרי כשלוקחים כמה שאיפות של איכות חיים לפני שכולם נופלים לנו על הראש.

איך לאמץ הרגלים חדשים בבלוג אי-שם

ריי שגב היא לא סתם עוד דוגמנית, ריי שגב היא מהפכנית! בחברה שמקדשת אידיאל יופי אחד ויחיד, ריי רואה בעבודתה כהצהרה של שינוי חברתי. המוטו שלה הוא “את לא חייבת להיות רזה כדי להרגיש יפה” והיא חוזרת עליו בכל ראיון, בארץ ובעולם. הצילומים שלה בהם היא מופיעה מהממת, מרגישה בנוח עם גופה הם מוקד של השראה והזדהות עבור נשים שמידות גופן לא מוזכרות בטבלת המידות של עיתוני לאישה למיניהם. ריי לא רק מדגמנת מידות גדולות, היא גם כותבת על הנושא, מעבירה סדנאות והרצאות ומהווה שגרירה אמיתית של העלאת המודעות לשינוי מודל היופי הנשי.

ריי אימצה לעצמה כל מיני הרגלים, כאשר אחד מהם הוא פשוט לחייך במשך דקה שלמה לפני תחילת העבודה. מחקרים קודמים הראו שמצב הרוח לא רק משפיע על המצב הגופני, אחא גם המצב הגופני שלנו משפיע על מצב הרוח. חיוך למשך דקה שלמה, לפני יום עבודה שיכול להיות מתיש, מתסכל ומעצבן, יכול לשנות לחלוטין את האופן שבו אנו ניגשות למשימה. מדובר בהרגל פשוט, קל לביצוע, וכל מה שצריך זה רק לזכור לעשותו. אנחנו מציעות לשים תזכורת בטלפון הנייד, כל יום, לפני שמתחילות לעבוד “פשוט לחייך”. לא תאמינו איך תרגישו.

איך לאמץ הרגלים חדשים בבלוג אי-שם

נרקיס אלון, סמל לעשייה נמרצת וחסרת פשרות, יצירתיות אינסופית וחיוך לא נגמר. בגיל המופלג של 26, נרקיס הספיקה להקים את ארגון ZEZE שבמסגרתו הופעלו פרויקטים כמו נגני רחוב, הרצאות שלא אנשים שלא מרצים ומסיבות מימונה מסורתיות ומטריפות. נרקיס היא גם מייסדת שותפה של Elevation Academy, חברה בארגון Global Shapers של הפורום הכלכלי העולמי, חברה ב-roi של יהודים חדשניים, מרצה בכנסים בינלאומיים, חברה בוועדה לקידום מעמד האישה בעיריית תל אביב, או בקיצור אין לה רגע דל.

אז מה כבר אפשר לשלב בתוך החיים המטורפים האלו? נרקיס ממליצה על הרגל הכתיבה בתחילת כל יום. “אפילו אם אתם לא רוצים להיות סופרים, כתיבה מאפשרת לאדם לפרוק את מחשבותיו, לחשוב על רעיונות יצירתיים חדשים, ולחוות רגעים נוספים בעולמות הדמיון”. כתיבה היא הזמן שאנחנו יכולות להקדיש לעצמנו, לשחרר את המעצורים ולגשת למאגרי הדמיון שקבורים בדרך כלל. אומנם הרבה יותר קל להגיב לדברים, כלומר, לענות על מיילים, לשקוע באינטרנט, לבצע את המשימות הדחופות יותר, אבל נרקיס מתארת שהכתיבה גורמת לה להרגיש חזקה. לדבריה, הכתיבה היומית יכולה לעזור לנו להרגיש שאנחנו יוצרות את מציאות חיינו, להביע כוונה לחשוב על רעיונות חדשים, ולהתניע את היום שלנו.

 

איך לאמץ הרגלים חדשים בבלוג אי-שם

וגם אנחנו באי-שם כתבנו על הרגלים שאימצנו בתקופה האחרונה ושיפרו את חיינו:

יעל שלזינגר: ההרגל שאני אימצתי לחיי הוא אימון במדיטציה. קְשיבוּת, או באנגלית mindfulness, היא מונח ידוע ונחקר בפסיכולוגיה המערבית המודרנית כיום. שורשיו נעוצים בבודהיזם והוא מוגדר כהפניית תשומת לב בצורה שמאפשרת לנו לצפות בתודעתנו באופן מכוון בהווה ולחוות דברים מבלי לשפוט או לפרש אותם. התרגיל שאני מבצעת מידי שבוע נקרא “מדיטציית סימון”, תרגיל מאוד מיוחד, קצת מוזר אך מאוד יעיל. זהו בעצם תרגיל התעמלות של המוח שמלמד אותנו לראות משהו, לחשוב על משהו ופשוט לבחור שלא להגיב.

איך עושים את התרגיל? הפנו את הקשב שלכם לגופכם וכל תחושה שמגיעה אליכם לתודעה, “סמנו” אותה בליבכם בעזרת המילה “מגיע”, וחזרו להקשיב לגוף. המתינו לתחושה הבאה בלא לגרש את התחושה הקודמת. בזמן שאתם מקשיבים לגופכם יגיעו לתודעה גם דברים נוספים. רעשים, מחשבות, רגשות… במקרה כזה אתם אמורים להגיב באופן דומה. אתם מסמנים את מה שהגיע וחוזרים להקשיב לגוף. הגוף הוא נמל הבית שלכם אליו אתה חוזרים.

התרגיל הזה מאמן את המוח, ובעיקר, מלמד אותנו שבעצם יש לנו בחירה עם להתמקד במחשבה המטרידה או שלא. הקושי הענק הוא להצליח להתיישב מידי ערב, ולפנות את הזמן, מאוד דומה לספורט. לי מאוד עזר להתחיל לאט, רק עשר דקות בכל פעם. חוסר הסבלנות המערבי שלנו, גם הוא מזרים למוח את מאות המשימות שמחכות לנו כשנפתח את העיניים אבל גם אותם יש לסמן, להתבונן עליהם וללמוד לבחור.

יעל דראל: בתקופה האחרונה שהייתה ועודנה עמוסה במיוחד, ברעש, בתחושות, במחשבות, בעשייה. מצאתי את עצמי מחפשת מה ירגיע אותי. באופן קבוע הייתי נכנסת לאוטו, בבוקר או בערב, ומתנתקת מהבחוץ בעזרת תוכניות בוקר ברדיו, פלייליסט שמתאים למצב הרוח, שיחות טלפון, סידורים, העיקר מנצלת גם את הזמן הזה למשהו..

אחרי כמה זמן מצאתי את עצמי מנמיכה את הרדיו, ואז עוד קצת ועוד קצת ואז פשוט מכבה. בהתחלה השקט מוזר ולא רגיל ואז לאט לאט הוא הופך נעים ומרגיע, מחבק ועוטף, נותן מקום למחשבות, ובעיקר, לחוסר מחשבות וניתוק, פשוט להיות, בלי ״לעשות״. לרגע. וכך קרה שגיליתי במקרה ש״המדיטציה״ שלי היא נסיעה שקטה באוטו, בלי טלפונים, בלי מוסיקה. לפעמים בבוקר עם הקפה כהכנה ליום עמוס לפעמים בערב כדי לנקות את היום שעבר. זה ההרגל החדש שלי, שקט עם עצמי 40 דק ביום, זמן ניקוי לנשמה ולמחשבה.

מקוות שהצלחנו לעורר התחלה של מחשבה בכיוון של שינוי, כי החיים מתחילים כשאיזור הנוחות שלנו מסתיים. אם יש לכן מחשבות, תהיות שאלות או ספורים על שינוי, נשמח אם תכתבו לנו למטה בהערות. גמר חתימה טובה לכולן!

3 thoughts on “שנה חדשה – איך מאמצים הרגלים חדשים

  1. Pingback: לוח שנה 2016 במתנה (וגם סיכום קטן) • אי-שם

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *